четверг, 30 марта 2023 г.

День четвертий: Екологічна новинка бібліотеки


 "Як не перетворити світ на великий смітник" 

(презентація книги Галини Ткачук "Книжка про сміття")

Ця книжка про те, що ми виносимо з нашого помешкання у сміттєвих пакетах і викидаємо у бак. Або, у найкращому разі, в кілька різних баків. Про те, що зустрічає нас, коли ми приходимо на пікнік до лісу. Про те, що пропливає повз нас у річці або в морі. І про те, що може заполонити всю нашу планету. Простіше кажучи, ця книжка про сміття — таку дивовижну річ, яку дуже легко створити, але якої неймовірно важко позбутися.

Накопичення сміття – глобальна світова проблема, яка не оминула й Україну. На превеликий жаль, більшість українців досі не знають, як правильно поводитися зі сміттям. Про це свідчить сумна офіційна статистика.

Серед головних причин, які цьому сприяють, – відсутність «сміттєвої» культури та неусвідомлення своєї відповідальності перед планетою. Спожити продукт та викинути упаковку від нього не на землю, а до сміттєвого контейнера, замало. Треба ще сортувати сміття та менше його продукувати.

Українські «сміттєві» рекорди

Згідно з даними МінРегіонБуду, на які посилається Галина Ткачук у своїй «Книжці про сміття», 2017 року українці спільними зусиллями виробили 10 млн тонн сміття.

«Спробуймо порахувати обсяг наших побутових відходів за 2017 рік у… слонах. Дорослий саванний слон важить 6000 кг, тобто шість тонн. Тож десять мільйонів тонн сміття, що їх ми «утворили» за минулий рік, – це приблизно 1 666 666 "сміттєвих слона"».

Держстат подає трішки більшу цифру – 11 млн тонн сміття. Це означає, що 2017 року кожний середньостатистичний українець «утворив» близько 265,3 кг побутових відходів.

Різниця між даними МінРегіонБуду та Держстату несуттєва. Однак треба враховувати й те, що будь-яка офіційна статистика – це так чи інакше приблизні цифри. Адже в Україні існує велика кількість стихійних сміттєзвалищ. Скільки відходів щороку потрапляє туди – невідомо.

Загалом на сміттєвих полігонах України нині знаходиться близько 12,44 млрд тонн сміття. Це катастрофічно велика цифра!

Що заважає нам її зменшити?

По-перше, байдужість до існування «сміттєвої» проблеми. Є люди, які вважають, що сміття – це просто сміття, яке немає жодного значення. Хоча це не так.

«Сміття – це щось, у чому немає жодної цінності й користі. Його просто позбуваються, виносять із помешкання – і все, більше про нього не згадують.

Натомість відходи – зовсім інша історія.

"Відходи", – говорить Закон, – це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворилися у процесі виробництва та споживання…».

Тобто будь-яке сміття, яке створює людина у процесі життєдіяльності, можна легко перетворити на побутові відходи. А їх, наприклад, – на книги або біогаз. Так використані упаковки типу Tetra Pak або шкіри від овочів чи фруктів отримають нове «корисне» життя. Але для цього сміття треба сумлінно сортувати.

«На початку червня 2018 року з паперу, отриманого в результаті переробки такої упаковки (Tetra Pak), було надруковано наклад дитячої книжки-енциклопедії «Подорож до дивовижного світу тварин» Анни Клейборн і Брендана Кірні. Це перша книжка в Україні, опублікована завдяки переробці упаковки Tetra Pak».

По-друге, «сміттєва» проблема існує у нашій країні через брак спеціальних заводів та підприємств. В Україні є тільки один сміттєспалювальний завод «Енергія», який знаходиться у Києві. Упаковки типу Tetra Pak переробляє лише одне підприємство у Харківській області. Заводів, які готові перетворювати відходи на біопаливо, теж небагато. Однак це не означає, що від нас із вами нічого не залежить!

Що ми можемо зробити вже сьогодні?

· відмовитися від поліетиленових пакетів (якщо у вас є пакет із пакетами, використовуйте всі «кульочки» повторно; коли вони порвуться, здайте їх на переробку);

· ходити до супермаркету або на ринок із еко-торбою, а не із пакетом;

· придбати термогорнятко (пластикові кришечки та трубочки – зло злісне);

· сумлінно сортувати сміття, кидаючи відходи у відповідні баки для роздільного збору;

· макулатуру, пластик, батарейки, скло, неробочу побутову техніку, упаковки типу Tetra Pak здавати у пункти потворної переробки (дещо можна помістити у баки для роздільного збору);

· не накопичувати вдома зайві речі: одяг, іграшки, книги, журнали тощо;

· долучитися до флешмобу #підбери;

· придбати «Книжку про сміття» та передати її далі.

Замість висновків

Читаючи соціально важливу «Книжку про сміття», діти дізнаються, чому потрібно відмовитися від фаст-фуду, як правильно сортувати побутові відходи, хто такі сміттєві люди, що таке творча переробка відходів, територія розбитих вікон і т. д.

Усвідомлюючи масштаби «сміттєвої» проблеми змалку, вони не сприйматимуть заклики сортувати сміття як примус. Нині діти, а колись дорослі люди робитимуть це із чіткими розумінням важливості й необхідності цієї справи.

Також ознайомитися із цією книгою я б щиро радила і дорослим. Бо читати дитячі книги не соромно, соромно не знати важливих речей і забруднювати планету!


День третій: Творці книг на захисті України

 Від початку активних бойових дій на захист України стали творці книг, серед яких - дитячі письменники. Показала два коротких відео про дитячих письменників на передовій:

1. Сергій Лоскот 2. Сергій Пантюк 3. Сергій Гридін 4. Павло Матюша 5. Віталій Запека                   6. Володимир Вакуленко.

В іншому відео Сергій Лоскот розповідає прямо в окопі придуману казочку про жовту у крапочку комашку Сонечко, як вона перехитрила Колорадського жука. 

У бібліотеці маємо "Татусеву книгу" Володимира Вакуленка та цілу підбірку творів Сергія Гридіна - давнього друга нашої школи:


За цим посиланням ви можете пограти і перевірити, чи гарно ви знаєтесь на книгах Сергія Гридіна.

вторник, 28 марта 2023 г.

День другий. Письменники - ювіляри: Андрій Бачинський


19 січня виповнилося 55 років Андрію Бачинському – українському письменникові, книги якого вже двічі ставали переможцями «Дитячої книги року ВВС» - у 2015 та 2022 роках.

Народився Андрій Михайлович 19 січня 1968 року в місті Калуш, Івано-Франківської області. З дитинства захоплювався пригодницько-фантастичними романами та конструюванням радіоприладів. Закінчив радіо-технічний факультет «Львівська політехніка». Згодом захопився письменницькою діяльністю.

У творчому доробку письменника повість «Неймовірні пригоди Остапа і Даринки» (2011), героїв яких Бачинський фактично списав зі своїх дітей — близнюків Остапа і Даринки ( з продовженням - «Канікули Остапа і Даринки» (2011)); дитяча повість «Детективи в Артеку, або команда скарбошукачів» (2014) з продовженням «Детективи з Артеку. Таємниці Кам'яних Могил» (2017); підліткова повість «Ватага Веселих Волоцюг» (2018), "З Енштейном у рюкзаку" (2019), «Трикутник Зевса» (2020).

У 2015 році повість Андрія Бачинського «140 децибелів тиші», що вийшла у Видавництві Старого Лева, стала переможцем літературної премії «Книга року ВВС» у номінації «Дитяча книга року ВВС». Книжка присвячена темі глухонімих підлітків. Прототипами героїв книжки стали діти з калуських інтернатів. Книга перекладена на інші мови та вийшла друком у Китаї, Словенії. Роман екранізовано. Дата прем'єри - 13 липня 2020 року.

Повість Андрія Бачинського "Примари Чорної діброви" здобула премію Дитяча книга року ВВС-2022. Це книжка про екологічні проблеми, які деякі українці вважали чи не найважливішими до 24 лютого. Автор зізнається, що здивований перемозі його книги у розпал війни, і каже, що зараз уже писав би її інакше. "Примари Чорної діброви" - це проза для підлітків і про підлітків, які намагаються врятувати яр свого села від забудовників, що обіцяють збудувати там аквапарк.

Пригодницькікнижки, які пише письменник зі Львова, ґрунтуються на історичних матеріалах. Автор каже, що був незадоволений, як викладають історію в школах та як малечі доносять інформацію під час екскурсій дорослі. Тому й вирішив писати сам. У своїх розповідях вказує лише справжні історичні події, дати, персоналії.  Вигадує тільки пригоди.  Андрій Бачинський пояснює, що його читачеві має бути не лише цікаво, а й пізнавально. Персонажами книжок  автор зробив власних дітей, каже, про своїх писати легше.

Інтерактивне завдання сайту Бібліоігротека пропонує поєднати анотації книг із зображеннями обкладинок і заохотить тих юних читачів, хто ще не знайомий з творчістю автора, обов’язково прочитати захоплюючі книги.

У бібліотеці гімназії є такі книги чудового сучасного письменника Андрія Бачинського:




понедельник, 27 марта 2023 г.

Тиждень, що не проводиться...

 За традицією, на весняних канікулах - з 27 березня по 2 квітня - мав би проходити Всеукраїнський тиждень дитячого читання. Він, навіть, має заплановану назву: "Слався, величайся, українська книго, серед дітвори!" Тож, "Тиждень - 2023" цьогоріч буде дистанційним і віртуальним. Перший день присвячується книгам - ювілярам. Книги, як і люди, мають свій рік народження. Рік 2023 багатий на ювілейні книжкові дати. Довголіття книги залежить від її читачів. У кожної книги свій характер, своя доля, свій шлях до читача. Це книги, які читають і перечитують. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Хороші книги ніколи не старіють, їм дана вічна молодість та оновлення у часі…

        Тож запрошую до знайомства із відомими творами української літератури, які у 2023 році святкують свій ювілей!


пятница, 10 марта 2023 г.

Думи Кобзареві живуть поміж нами...

 Щовесни, коли тануть сніги,

І на рясті засяє веселка 

Повна сил і живої снаги - 

Ми вшановуєм пам'ять Шевченка.

9 березня Великому Кобзарю, Пророку і Батьку українського народу Тарасу Григоровичу Шевченку виповнилося б 209 років. Тарас Шевченко вважається найвидатнішим  українським поетом усіх часів. Цього дня ми пригадуємо його життєвий та творчий шлях, декламуємо вірші, звертаємося до його заповітів нащадкам. Для дітей запропонувала цікаві вікторини на знання біографії поета, учням молодших класів - ще й анімований фільм "Віршована стежка життя" за віршом Марії Гавриляк-Лазрович. А до бібліотеки гімназії надійшла нова книга літературознавця Євгена Сверстюка "Шевченко понад часом".