пятница, 29 марта 2024 г.

Світ захоплень: Вишивання

 Вишивання – один з найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва слов’ян. Українська вишивка сягає своїм корінням у сиву давнину. З літописних джерел відомо, що слов’яни Придніпров’я пишно декорували свій одяг вишитими узорами. Традиція прикрашання одягу та предметів побуту набули дальшого розвитку в епоху Київської Русі.

Народні вишивки захоплюють нас досконалою композицією, різнобарвним колористичним вирішенням. У своїх роботах народні майстри відбили одвічний потяг людини до краси, зв’язок з рідною природою.

Бебешко Лідія Українська вишиванка. Мальовничі узори, мотиви, схеми крою. – Харків: КСД, 2023. – 128 с.: іл.

Українська вишивка — перлина народної культури, візитівка українців та справжній культурний код, що зберігає в собі традиції наших предків. Чудові орнаменти, старовинні та сучасні крої сорочок, гармонійне поєднання кольорів… Вишиванки — це окраса українського традиційного одягу.

Альбом-посібник стане справжнім подарунком для усіх, хто закоханий в українську вишивку! Композиції вишивки для чоловічих та жіночих сорочок створені на основі як старовинних колекційних взірців, так і сучасних тенденцій вишивання. У книзі є все, що необхідно для того, аби самостійно пошити та власними руками вишити красиву українську одежу: детальні схеми узорів для різних деталей сорочок, вказівки щодо вишивання хрестиком, напівхрестиком, швів «назад голка», «стебловий», схеми крою, візерунки та орнаменти з різних регіонів України.

Відкрийте для себе скарбницю українського вишивального мистецтва!

Бебешко Лідія Вишивальні традиції України: «білі» та «писані» сорочки. – Харків: КСД, 2021. – 160 с.: іл.

Понад 40 моделей вишивки білих та писаних сорочок!

Візитівкою цього видання є чарівні білі та чорні писані сорочки з різних регіонів України, цікаві й самобутні за типами кроїв, колористикою вишивки, її компонуванням і технологіями виконання.

«Відкрите віконце», «зоряний хрест», «кривулька», «хвилька», косі хрести, водяний ключ («гесик»), «колодки», «баранячі роги», зіркові «квіти» і «дволисники», «ріжкаті» трикутнички — відтворюйте кращі взірці орнаментів вишиваних шедеврів з музейних і приватних колекцій.

У виданні подано інформацію про типи крою, види композицій, орнаментів та мотивів вишивки білих сорочок і художньо-технологічні особливості чорних писаних вишиванок. Представлено двадцять п’ять моделей сорочок з білою вишивкою і двадцять видів чорних писаних вишиванок. Кожна схема вишивки супроводжується переліком використаних швів.

Книжка стане в пригоді вишивальницям із різними рівнями підготовки — і початківцям, і досвідченим майстриням.

Бебешко Лідія Українські вишиванки: орнаменти, композиції. – Харків: КСД, 2019. – 128 с.: іл.

Українська вишивка — перлина народної культури, візитівка українців та справжній культурний код, що зберігає в собі традиції наших предків. Чудові орнаменти, прості крої сорочок, гармонійне поєднання кольорів... Вишиванки — це окраса українського традиційного одягу.

Видання містить схеми моделей жіночих і чоловічих вишиванок. Композиції створені на основі старовинних колекційних взірців, але з урахуванням сучасних тенденцій вишивання. Поліські, бойківські, галицькі, буковинські, закарпатські, слобожанські, полтавські, подільські орнаменти. Схеми розроблені автором за кращими колекційними взірцями з музейних і приватних колекцій. У книжці є все, що необхідно для того, аби створити та власними руками вишити красиву українську одежу для дорослих і підлітків: детальні схеми узорів для різних деталей сорочок, вказівки щодо вживання різноманітних поверхневих швів, схеми крою тощо.

Чумарна Марія ВИШИВАННЯ ДОЛІ. СИМВОЛІКА І ТЕХНІКИ ШИТВА. – Львів: «Апріорі», 2015. – 88 с.: іл.

«Вишивання долі» - це розвідка про потаємні коди української орнаментальної символіки, яка поглиблює тему космічного буття людини в потоках світлоносних енергій матеріального світу, частково розкриту Марією Чумарною у книзі «Код української вишивки». Вона в новому ракурсі розкриває можливості впливу людини на долю, на здоров’я власного тіла, благополуччя сім’ї і роду через повернення до джерел духовного знання наших предків. Особливістю нової книжки є те, що вона наближена до потреб тих, хто практично займається відновленням зразків стародавньої вишивки, хто шукає нових «старих» ідей у творені власного одягу. Тут подано 56 видів техніки шитва, розклади узорів, які підготувала і систематизувала майстер художньої вишивки Віра Чипурко. Книга рекомендована найширшому колу шанувальників українського народного мистецтва.


Чумарна Марія Тайнопис вишивки. – Львів: «Апріорі», 2018. – 96 с.: іл.

«Тайнопис вишивки» - це книжка, яка відкриває таємниці давнього мистецтва української вишивки. Авторка книжки, Марія Чумарна, - поетеса, прозаїк, педагогиня, яка досліджує символіку народної культури. У своїй книжці вона розповідає про значення та походження різних орнаментів, кольорів, форм, які використовуються у вишивці. Вона також ділиться своїми роздумами про вплив вишивки на долю людини, про способи гармонізації енергій тіла та духу за допомогою вишиванки. Книжка написана легкою та захопливою мовою, ілюстрована красивими фотографіями вишитих речей. Це видання для тих, хто любить вишивати, хто цікавиться історією та культурою України, хто шукає натхнення та духовного збагачення.


Гордієнко Олена Візерунки України. Вишивки. – Харків: «Ранок», 2010. – 24 с.: іл.

Українські візерунки єднають нас із рідною культурою. Наші пращури зображали їх на стінах хат і вишивали на вбранні, оздоблювали ними іграшки й посуд… Цей яскравий альбом - познайомить із вишиванням, розповість, які візерунки вишивали українці й українки; - потренує дрібну моторику (малювання візерунків — одна з найкращих вправ для цього); - надихне започаткувати чи відродити сімейні звичаї. До речі, у давнину візерунки могли створювати цілими родинами. Спробуйте й ви з малюком!

Лукашенко Тетяна Українські обереги своїми руками. – Харків: Віват, 2015. – 224 с. – (Корисна книга).

Наші пращури-слов’яни здавна виготовляли обереги, бо добре знали про їхню дивовижну магічну силу. Нерідко за обереги правили символічні тварини, такі як їжак, зозуля, ведмідь, а також рослини на кшталт звіробою та папороті. Із плином часу нічого не змінилось – ми, як і раніше, шукаємо захисту в надприродних сил, хіба що форма оберегів зазнала певних змін. Які обереги сьогодні є незамінними в побуті сучасного українця? Як зробити власноруч оберіг для себе та близьких? Чи справді вишиванка є не просто елементом одягу, але й сильним засобом захисту від негативного впливу? Відповіді ви знайдете на сторінках цієї книжки, що стане вашим власним оберегом на шляху до щастя, гармонії й родинного затишку.


Федорчук Олена Українські народні прикраси з бісеру. Львів: «Свічадо», 2023. – 120 с.: іл., схеми.

Пропонована праця є другим, виправленим виданням книжки, що побачила світ у 2007 р. і вперше всебічно репрезентувала походження та розвиток традиції художніх виробів з бісеру в Україні.

Предметом найбільшої уваги стали народні прикраси з бісеру – самобутнє явище українського народного мистецтва XIX – першої половини XX ст. Частково завдячуючи виданню 2007 р. після півстолітнього забуття бісерні прикраси почали повертати свою популярність та знову ставати важливою частиною культурного життя українців.

В книжці описано технологію, типологію та художні особливості традиційних бісерних прикрас українців. Видання призначено для широкого кола читачів. Воно може використовуватися як методичний посібник для усіх бажаючих прилучитися до мистецьких практик з бісером.




Комментариев нет:

Отправить комментарий